Archiv novinek
EFEKTA obchodník s cennými papíry a.s.
Finanční gramotnost Čechů je stále jen průměrná

Přestože úroveň finanční gramotnosti v Česku nepatrně stoupá, jsou Češi ve znalostech stále na průměrných hodnotách. Index finanční gramotnosti, který měří Česká bankovní asociace, letos dosáhl 57 procent.

Přestože úroveň finanční gramotnosti v Česku nepatrně stoupá, jsou Češi ve znalostech stále na průměrných hodnotách. Index finanční gramotnosti, který měří Česká bankovní asociace, letos dosáhl 57 procent. Oproti loňsku se tak zvýšil pouze o jeden procentní bod.

Naprostá většina Čechů si podle Indexu myslí, že jsou jejich znalosti v oblasti financí dostačující. Současně ale velká část přiznává, že se o určitých věcech raději poradí buď s odborníkem, známým nebo si informace vyhledají na internetu. Jen 15 procent lidí je přesvědčených, že jsou schopni své finance ukočírovat bez jakékoliv pomoci. Na druhé straně si s financemi podle Indexu často nebo vůbec neví každý desátý.

Stranou z výplaty si pak malou částku odkládá naprostá většina lidí, a to hlavně na nečekané události a na stáří. „Úplně nejčastěji si odkládáme na budování finanční rezervy mezi 1000 a 2500 Kč, “ říká gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace Helena Brychová. Celá pětina lidí si ale podle průzkumu odkládá jen částky do tisícovky. Na stáří se potom lidé zajišťují i jinak, a to především koupí domu nebo bytu, případě pozemku. Pětina lidí si pak peníze ukládá do investic – třeba do akcií nebo podílových fondů.

Zdroj: ČTK, iRozhlas


Růst cen domů a bytů v Česku se zvýšil, v EU byl čtvrtý nejvyšší

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8,7 procenta. V rámci zemí Evropské unie byl čtvrtý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V celé EU se ceny zvýšily o 4,3 procenta.

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8,7 procenta. V rámci zemí Evropské unie byl čtvrtý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V celé EU se ceny zvýšily o 4,3 procenta. V porovnání s druhým čtvrtletím vzrostly v Česku ceny nemovitostí o 2,4 procenta. Ve druhém čtvrtletí byl v Česku meziroční růst cen nemovitostí v rámci EU sedmý nejvyšší.

Nejvíce vzrostly ceny domů a bytů ve třetím čtvrtletí ve Slovinsku (o 15,1 procenta), více než desetiprocentním tempem stouply také v Nizozemsku (o 10,2 procenta). Snížily se pouze ve Švédsku (o 2,1 procenta) a Itálii (o 0,8 procenta).

V Česku rostly ceny nemovitostí v porovnání s ostatními zeměmi unie nejrychleji nepřetržitě od posledního čtvrtletí 2016 do konce třetího čtvrtletí 2017. Nejvyšší byl růst ve druhém čtvrtletí 2017, kdy domy a byty meziročně zdražily o 13,3 procenta. V porovnání s průměrem EU byl tehdy růst více než třikrát vyšší.

"Růst cen nemovitostí v Česku bude nadále nadprůměrný. Nikoliv však již extrémní, nejrychlejší. Poptávku po realitách u nás totiž ochlazují také přísnější podmínky poskytování hypoték, platné od loňského října," dodal analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Zdroj: ČTK


Průměrná mzda stoupla na 31516 korun

Průměrná hrubá měsíční mzda ve 3. čtvrtletí stoupla meziročně o 2458 korun na 31 516 korun. Reálně, tedy po zahrnutí inflace, se zvýšila o šest procent, uvedl ČSÚ. Rychleji rostou mzdy lidem s nižšími výdělky.

Průměrná hrubá měsíční mzda ve 3. čtvrtletí stoupla meziročně o 2458 korun na 31 516 korun. Reálně, tedy po zahrnutí inflace, se zvýšila o šest procent, uvedl ČSÚ. Rychleji rostou mzdy lidem s nižšími výdělky. Průměrná hrubá mzda oproti stejnému období loni stoupla o 8,5 procenta, po očištění o inflaci rostla o šest procent. Medián mezd stoupl na 27 719 korun.

„Výrazné je, že medián – tedy prostřední mzda – roste podstatně rychleji než mzda průměrná, která je hodně ovlivněna vysokými výdělky. Rostou především mzdy v té nižší oblasti. U žen s nejnižšími výdělky je nárůst takřka dvacetiprocentní. Celkově se tak diferenciace mezd uzavírá,“ řekl Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Průměrná mzda roste v Česku v meziročním srovnání nepřetržitě od začátku roku 2014, hlavně díky dobrému vývoji ekonomiky a tlaku na růst mezd v důsledku nedostatku lidí na trhu práce. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Nejvyšší průměrná mzda je v Praze, 39 298 korun, naopak nejnižší je v Karlovarském kraji – 27 994 korun.

Zdroj: Novinky.cz


Nové vzory bankovek

Česká národní banka 5.9.2018 uvedla do oběhu vydání nové emise bankovek v nominální hodnotě 100 a 200 korun.

Česká národní banka 5.9.2018 uvedla do oběhu vydání nové emise bankovek v nominální hodnotě 100 a 200 korun. Vzhledově sice vypadají bankovky stále stejně, ale přibyly nové ochranné prvky proti padělání. Umožní oboustranné zpracování bankovek na moderních strojích a efektivnější zajištění hladkého peněžního oběhu. Nové bankovky budou mít poprvé podpis Jiřího Rusnoka jako guvernéra centrální banky. Starší bankovky zůstávají i nadále v platnosti.

Zdroj: Hospodářské noviny, Novinky.cz


Státní fond rozvoje bydlení podporuje půjčky pro mladé

V úterý 14.8. večer se před pražskou budovou Státního fondu pro rozvoj bydlení začali řadit první lidé, kteří si zažádali o státní půjčku na bydlení – zvýhodněný úvěr pro mladé do 36 let

V úterý 14.8. večer se před pražskou budovou Státního fondu pro rozvoj bydlení začali řadit první lidé, kteří si zažádali o státní půjčku na bydlení – zvýhodněný úvěr pro mladé do 36 let, kterým mohou financovat pořízení nového bydlení. Termín pro podávání žádostí začínal ve středu ráno. Dotyční žadatelé se báli, aby je někdo nepředběhl.

Fond má na půjčky k dispozici 650 milionů korun a poskytuje je o poznání výhodněji než komerční banky. O tom, kdo půjčku od státu dostane, tak rozhodoval i termín podání. K pátečnímu odpoledni, kdy se příjem žádostí pro tento týden uzavřel, dorazilo na fond celkem 320 žádostí. Celková vyžádaná částka pak činí 371 milionů korun.

Zdroj: Hospodářské noviny


Podle předběžného odhadu vzrostlo HDP ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 2,3 %.

Růst české ekonomiky pokračoval i ve 2. čtvrtletí. Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost byl podle předběžného odhadu o 0,5 % vyšší než v předchozím čtvrtletí

Růst české ekonomiky pokračoval i ve 2. čtvrtletí. Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost byl podle předběžného odhadu o 0,5 % vyšší než v předchozím čtvrtletí a v porovnání se stejným čtvrtletím loňského roku vzrostl o 2,3 %. V mezičtvrtletním srovnání si tak ekonomika stále udržuje svou výkonnost, meziročně však došlo kvůli vysoké srovnávací základně k poklesu dynamiky růstu.

Pro pozitivní vývoj ekonomiky měla nadále klíčový význam domácí poptávka. K růstu HDP nejvíce přispěly spotřební výdaje domácností následované investičními výdaji podniků. Kladný příspěvek k vývoji HDP zaznamenal také zahraniční obchod. K tvorbě hrubé přidané hodnoty nejvýrazněji přispěl zpracovatelský průmysl a odvětví obchodu a stavebnictví.

Zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/predbezny-odhad-hdp-2-ctvrtleti-2018


Domácí investoři do realit investují i mimo Prahu (25.7.2018)

Investoři říkají, že na trhu není dost zajímavých příležitostí. To platí pro řadu zemí a je to dané objemem peněz, který je v oběhu. V Česku je průměrná výše transakce u komerčních nemovitostí 50 milionů eur.

Investoři říkají, že na trhu není dost zajímavých příležitostí. To platí pro řadu zemí a je to dané objemem peněz, který je v oběhu. V Česku je průměrná výše transakce u komerčních nemovitostí 50 milionů eur. Někteří investoři vyhledávají akvizice v řádech stovek milionů eur, kterých ale v Česku tolik není. Přesto je na českém trhu na prodej dostatek nemovitostí. Před 10 lety byl velmi malý rozdíl mezi návratností investice do moderní kancelářské budovy vysoké kvality a 10−12 let staré budovy. Dnes je tato mezera větší a návratnost investice do starších budov je rychlejší.

Prostor pro pokles výnosů z nemovitostí analytik Omar Sattara moc nevidí, protože dle něho úrokové sazby porostou, stejně jako inflace. Vidí smysl v investicích do dlouhodobě pronajatých budov s dobrými nájemci s ročním výnosem přibližně 4,75 procenta. „Je to lepší než nechat peníze na vkladu v bance, který vynáší 1,25 procenta“, říká Omar Sattara.

Zdroj: Hospodářské noviny


Bankovní rada ČNB zvýšila úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýšila dvoutýdenní repo sazbu. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na jedno procento.

Bankovní rada České národní banky zvýšila dvoutýdenní repo sazbu. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na jedno procento. ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby letos na počátku února. Základní úroková sazba tehdy stoupla o 0,25 procentního bodu. Na posledním měnovém jednání 3. května nechala bankovní rada úrokové sazby beze změny.

ČNB zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,5 procentního bodu na dvě procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, zůstala na 0,05 procenta.

Důvodem zvýšení sazeb byl podle analytiků tuzemský ekonomický vývoj. Výrazně rostou mzdy, koruna v posledních týdnech oslabila a inflace se dostala nad dvouprocentní cíl ČNB. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 28. června 2018.

Zdroj: ČNB, České noviny


Belgie je třetí evropskou zemí se zelenými dluhopisy

Belgie jde příkladem ostatním státům Evropské Unie a stává se teprve třetím evropským emitentem zelených dluhopisů.

Belgie jde příkladem ostatním státům Evropské Unie a stává se teprve třetím evropským emitentem zelených dluhopisů. Tímto titulem se až doteď mohlo pyšnit pouze Polsko a Francie. Vůbec první asijskou zemí emitující zelené dluhopisy se na druhém konci světa nedávno stala Indonésie.

Emise patnáctiletých belgických dluhopisů v celkovém objemu 4,5 miliardy dolarů (90 miliard korun) je navíc druhou největší zelenou emisí na světě. Dluhopisy jsou úročeny 1,25 %. Manažery emise se staly banky Barclays, BNP Paribas Fortis, Crédit Agricole, ING a JPMorgan.

Zelené dluhopisy patří do kategorie tematických dluhopisů, kam dříve spadaly například válečné, železniční či dálniční dluhopisy. Jejich cílem je zmírnění dopadů klimatických změn na Zemi pomocí investic do obnovitelných zdrojů, solární a větrné energie. Celosvětově se jich v roce 2017 prodalo za více než 150 miliard dolarů a letos to dle odhadů bude ještě více.

Zdroj: Financial Times


Kvalita života v Česku je vyšší než ve Francii nebo ve Velké Británii (5. 2. 2018)

Světové ekonomické fórum vydalo novou zprávu o Indexu rozvoje (IDI). Index IDI každý rok porovnává 103 zemí dle jejich ekonomické situace.

Světové ekonomické fórum vydalo novou zprávu o Indexu rozvoje (IDI). Index IDI každý rok porovnává 103 zemí dle jejich ekonomické situace. Zaměřuje se na to, jak si jednotlivé země vedou v různých 11 sledovaných kategoriích. Kategorie reflektují vedle hrubého domácího produktu na hlavu také míru zaměstnanosti, délku a kvalitu života, míru chudoby, příjmovou nerovnost, veřejný dluh nebo znečištění životního prostředí, které ekonomika sama vytváří.

Česká Republika se podle indexu umístila na 15. místě ze všech 103 sledovaných států. Předbíháme tak takové země jako je například Francie, Velká Británie nebo Japonsko. Podle světového ekonomického fóra máme v Česku nízkou míru chudoby, relativně malý rozdíl příjmů mezi bohatými a chudými a nízkou nezaměstnanost. Česká Republika je Světovým ekonomickým fórem zařazena mezi vyspělé země, na rozdíl třeba od Maďarska či Polska, které jsou doposud řazeny mezi země rozvojové.

První místo na základě IDI indexu získalo Norsko, následováno Islandem, Lucemburskem a Švýcarskem.

Zdroj: http://www3.weforum.org/docs/WEF_Forum_IncGrwth_2018.pdf