Mezinárodní měnový fond zlepšil svůj výhled vývoje světové ekonomiky (18. 4. 2017)

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své nejnovější prognóze vývoje světové ekonomiky mírně vylepšil výhled na letošní rok. V loňském roce rostla světová ekonomika tempem 3,1 %. Letošní tempo růstu globální ekonomiky dosáhne podle MMF 3,5 %, zatímco v předchozí prognóze z loňského října fond očekával růst na úrovni 3,4 %. Rychlejší tempo růstu očekává MMF jak u vyspělých, tak u rozvíjejících se ekonomik. Jako hlavní motory růstu vidí fond rozvoj ve zpracovatelském průmyslu, vyšší objem obchodu a investic. Na příští rok předpovídá MMF další zrychlení, a to na 3,6 %. Hlavním rizikem pro světové hospodářství jsou podle MMF protekcionistické tendence v mezinárodním obchodě.

I česká ekonomika má podle MMF letos zrychlit. Z loňských 2,4 % na 2,8 %. Co se týče ostatních zemí, tak především v případě rozvinutých ekonomik, ekonomická aktivita v druhé polovině loňského roku zrychlila. Světovému růst pomáhá především největší světová ekonomika USA, kde soukromé subjekty mají optimistické očekávaní ohledně budoucí poptávky. Díky silné domácí poptávce se daří také evropských zemím. Růst rozvinutých ekonomik má letos i příští rok činit 2 %. Silná zůstává také Čína. Naopak Indie zpomaluje a Brazílie dále míří do hluboké recese. Podobně špatně je na tom také Venezuela. Všeobecně zůstává aktivita slabá v zemích zaměřených na vývoz komodit, zatímco geopolitické napětí brzdí některé země na Blízkém východě a v Turecku.

[8] I.M.F. Raises 2017 Outlook for Global Economic Growth. Telegraph [online]. [cit. 2017-04-18]. Dostupné z: https://www.nytimes.com/2017/04/18/business/dealbook/imf-raises-forecast-for-global-economic-growth.html