ČNB po téměř 10 letech zvýšila úrokové sazby (6.8.2017)

Česká národní banka na svém zasedání 3. července po téměř 10 letech zvýšila své základní úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba, od které se odvíjejí ceny úvěrů nebo úročení spořicích či termínovaných účtů, vzrostla o 0,2 procentního bodu na 0,25 %. Vzrostla tak z rekordně nízké úrovně 0,05 %, což je považováno za technickou nulu, na kterou ji ČNB snížila v roce 2012. Současně centrální banka rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 0,25 procentního bodu na 0,50 %. Za tuto sazbu si komerční banky mohou půjčit u centrální banky oproti zástavě cenných papírů. Obě tato zvýšení v podstatě zvyšují cenu peněz na mezibankovním trhu, což se označuje jako restriktivní monetární politika.

Zvýšením sazeb se ČNB snaží zchladit tuzemskou ekonomiku, která se začíná pomalu přehřívat. Inflace překročila 2% cíl ČNB, zadlužení ekonomických subjektů poměrně výrazně roste a míra úspor klesá. Ekonomický růst také působí na zvyšování mezd, což nadále působí na růst inflace a vzniká takzvaná inflační spirála. ČNB chce tak svým krokem omezit množství peněz v ekonomice a tím působit proti inflačním tlakům. Zatím se ale jedná jen o mírný růst a lze očekávat další zvyšování. Diskontní sazbu ČNB dokonce ponechala na úrovni 0,05 %. Přesto je první evropskou centrální bankou, která se v průběhu současného hospodářského cyklu rozhodla tento krok učinit. Úrokové sazby v Česku se naposledy zvyšovaly v únoru 2008, kdy klíčová dvoutýdenní repo sazba vzrostla na 3,75 %.

Zvyšování úrokových sazeb v jedné ekonomice, zvláště pokud v těch ostatních přetrvávají rekordně nízké až záporné sazby, zpravidla přiláká zahraniční kapitál. Na zvýšení úrokových sazeb ČNB tak téměř okamžitě reagoval vývoj české koruny. Vůči euru se dostala na nejsilnější úroveň od dubnového ukončení devizových intervencí a posílila na 25,90 koruny za euro. Následně však opět mírně oslabila a vrátila se lehce nad úroveň 26 korun za euro.

Česká národní banka také zveřejnila svoji novou prognózu makroekonomického vývoje. Co se týče inflace, tak ČNB očekává, že se bude po zbytek letošního roku držet nad jejím 2% cílem. Klesat by měla začít až začátkem příštího roku. Podle prognózy tak budou pokračovat inflační tlaky a nadále poskytovat podněty pro zvyšování sazeb. ČNB také zvýšila svůj odhad růstu HDP pro letošní i příští rok. Dosavadní květnová prognóza odhadovala, že se HDP letos zvýší o 2,9 %, ta nejnovější již odhaduje růst 3,6 %. Na rok 2018 ČNB odhaduje, že ekonomický růst dosáhne 3,2 %, dosud počítala s přírůstkem HDP o 2,8 %.