Finanční gramotnost Čechů je stále jen průměrná

Přestože úroveň finanční gramotnosti v Česku nepatrně stoupá, jsou Češi ve znalostech stále na průměrných hodnotách. Index finanční gramotnosti, který měří Česká bankovní asociace, letos dosáhl 57 procent. Oproti loňsku se tak zvýšil pouze o jeden procentní bod.

Naprostá většina Čechů si podle Indexu myslí, že jsou jejich znalosti v oblasti financí dostačující. Současně ale velká část přiznává, že se o určitých věcech raději poradí buď s odborníkem, známým nebo si informace vyhledají na internetu. Jen 15 procent lidí je přesvědčených, že jsou schopni své finance ukočírovat bez jakékoliv pomoci. Na druhé straně si s financemi podle Indexu často nebo vůbec neví každý desátý.

Stranou z výplaty si pak malou částku odkládá naprostá většina lidí, a to hlavně na nečekané události a na stáří. „Úplně nejčastěji si odkládáme na budování finanční rezervy mezi 1000 a 2500 Kč, “ říká gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace Helena Brychová. Celá pětina lidí si ale podle průzkumu odkládá jen částky do tisícovky. Na stáří se potom lidé zajišťují i jinak, a to především koupí domu nebo bytu, případě pozemku. Pětina lidí si pak peníze ukládá do investic – třeba do akcií nebo podílových fondů.

Zdroj: ČTK, iRozhlas